Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geç gebeliğe ne zaman müdahale edilmelidir?

608
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Geç gebeliğe ne zaman müdahale edilmelidir?

Sağlıklı bir gebelikte bebeğin gelişimi için dolması gereken süre 40 haftadır. Bu süre dolduktan sonra bebek ve anne yakından takip edilmelidir.

Eğer bebeğin doğumu için geçen süre uzuyorsa duruma hemen müdahale edilir ve bebek suni sancı ya da gerekiyorsa sezaryen ile doğurtulur. Daha fazla bilgi için UZMANTV'yi izleyin.


Gebelik sürecinde bebeğin ve annenin takibi

Bebeğin gelişimi için yeterli olan 40 haftalık süre dolduktan sonra bebek ve anne yakından takip edilir. Yapılan ultrason takiplerinde bebekte herhangi bir problem yoksa anne gün aşırı doktora giderek bebek kontrol edilir.

Takip süresi 7 ile 10 gün arasında değişmektedir. Bu süre boyunca bebeğin içerisinde bulunduğu amniyon sıvısının azalması, bebeğin kalp atışlarında zayıflama ya da bebekte kronik bir sıkıntı gibi herhangi bir probleme rastlanırsa bebek acil bir şekilde doğurtulmalıdır. 

Geç doğuma bağlı olarak bebeğin genel durumunda bir sorun varsa suni sancı ile doğum yapılabilir. Anneye suni sancı verilirken bebeğin sancıya dayanıp dayanmadığı kontrol edilir. Bebekte beslenme ile ilgili bir problem varsa suni sancı sırasında bebekte bazı sıkıntılar görülebilir. Böyle durumlarda suni sancıya son verilip sezaryen ile bebek doğurtulur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat