Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geç doğum tanısı nasıl konur?

599
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Geç doğum tanısı nasıl konur?

Normal bir hamileliğin sonlanma zamanı 40. haftadır. Eğer gebelik süresi 40. haftayı geçmişse geç doğum söz konusu olmaktadır. Hamileliğin 40. haftası bittikten sonra anne ve bebek gün aşırı kontrol edilmelidir. 

40. haftanın dolmasına rağmen doğum gerçekleşmemişse ultrason ile bebeğin suyu, durumu, rahim ağzındaki açılma kontrol edilir. Aynı zamanda bebeğin genel durumunu kontrol etmek için NST adı verilen cihaz ile bebek yakından takip edilmelidir. 

Hamileliğin 40 haftası dolmuş ve bebeğin genel durumu iyiyse ve rahim ağzında henüz açılma yoksa doğum yaptırılmaz ve anne gün aşırı şekilde takip edilir. 

41. hafta geçtikten sonra bebek doğmadıysa rahim ağzının açılmaması ve bebeğin durumunun iyi olması halinde dahi suni sancı ile doğum yaptırılmalıdır. 

41. haftadan daha uzun bekletilen bebeklerde dış ortama alışma zorluğu, hipotermi ile bebeğin yoğun bakıma alınması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu haftadan sonra bebeğin anne karnında bekletilmemesi, doğumun dışarıdan müdahale ile gerçekleştirilmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat