Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelik süresi 10 haftadan fazla ise çocuk aldırılabilir mi?

4,391
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelik süresi 10 haftadan fazla ise çocuk aldırılabilir mi?

Türkiye'de yürürlükte olan yasalara göre hamileliğin ilk 10 haftasına kadar kürtaj yaptırılabilir. Bu kürtaj için yasal süre olarak belirlenmiştir. Bu süreden sonra kürtaj yaptırmak ve yapmak yasaklanmıştır. Bu durum Türk Ceza Kanunu'nun 91. Maddesi ile düzenlenmiştir. Buna aykırı hareket eden kişilere çeşitli yaptırımlar uygulanır.

Ortada tıbbi bir zorunluluk olmadığı halde hamileliğin 10. haftası tamamlandıktan sonra, annenin rızası ile bile olsa kürtaj yapan doktora TCK'nın 91. Maddesi'ne göre 2 - 4 yıl arası hapis cezası verilir. Yasal süre dolduktan sonra çocuk aldıran kişiye ise 1 yıla hapis veya para cezası verilebilir.

Kürtaj süresi ile ilgili bazı istisnai durumlar da vardır. Örneğin tıbbi bir zorunluluk varsa hamileliğin 10. haftasından sonra da çocuk aldırmak ya da kürtaj yaptırmak yasaldır. Hamileliğin anne adayının hayatını tehlike atan bir durum olması ya da doğacak bebeğin ağır maluliyet ya da sakatlığa sahip olma riski bulunması halinde bu tıbbi zorunluluk olarak değerlendirilir. Ancak bu kararları anne adayı değil uzman bir hekimin vermesi gerekir. Eğer hekim doğumun anne adayını tehlikeye atacağına ya da bebeğin ciddi bir sakatlık ya da gelişim sorunu ile doğacağına yönelik rapor verirse 10. haftadan sonra yasal olarak kürtaj yapılabilir.

Gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj yapılması ile ilgili istisnai bir durum daha vardır. Bu da gebeliğin suç sonucu oluşmasıdır. Yani kadının rızası olmadan, cinsel saldırı sonucu gerçekleşen hamileliklerde, savcılık kararı ve 20. haftanın dolmaması kaydı ile annenin isteği sonucu kürtaj ile gebelik sonlandırılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat