Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelik için kan testi ne zaman yapılmalı?

679,999
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelik için kan testi ne zaman yapılmalı?

Hamilelik için kan testi aslında hiç yapılmamalıdır. Çünkü, çok fazla karışıklığa neden olabilir. Normal şartlarda öncelikli olarak önerilen idrar testidir. Ancak mutlaka kan testi yapılacaksa bu testin âdet gecikmesinin ardından yapılması gerekir.


Tüp bebek yöntemini uygulayan kişiler doktorları ile birlikte tabii ki sonuçları, başarıyı değerlendirmek için tüp bebek yaptıktan 12 gün sonra bir test yapıyorlar. Hamileliği planlayan bir anne adayı klasik olarak folik asitini almaya başladıktan, eşiyle uygun günlerde ilişkiye girdikten sonra "acaba hamile miyim?" diye merak ediyor. 

Kan testinin ne zaman yapılacağına göre çok önemli değişiklikler söz konusu olabiliyor. Erken dönemde yapılırsa ve hemen sonuçlar verilirse, hiçbir şey gözükmez. 

Beta HCG'nin belirli bir değerin üzerine çıkması gerekiyor. Kandaki Beta HCG belirli bir rakamın üzerine çıktıktan sonra ancak rahim ultrasonunda gözükebilir. Bu durumda şöyle bir sorun ortaya çıkıyor: Anne adayı olan kişi beta HCG testini kendisi yaptırıyor, kadın doğum uzmanına geliyor ve sonuç almak istiyor. Ancak kadın doğum uzmanları bu değerlerle henüz gebelik kesesini göremiyor. Ancak görülemeyeceği söylendiğinde anne adayı bunu farklı algılıyor. Hamilelik yoksa veya dış gebelik varsa diye üzülmeye başlıyor. Ancak bu ikisi de değil. Beta HCG pozitif ise ortada illa ki bir gebelik vardır. Çok büyük olasılıkla birkaç gün içerisinde, Beta HCG oranı 1200'ü aştıktan sonra yapılan ultrasonografinin cinsine göre, eğer vajinal ultrason yapılıyorsa daha erken, karından bakılarak yapılıyorsa biraz daha geç olarak gebelik kesesi ortaya çıkacaktır. 

Beta HCG klinik kullanımı olan bir testtir. Anne adayları doktor önermedikçe bunu yaptırmamalıdır. 

Artık gebelik tespiti için eskiden bu yana kullanılan klasik idrar testleri çok daha hassas olmaya başladı. Hatta artık âdet gecikmesi olmadan önce dahi pozitif sonuç veren testler mevcut. Bu nedenle kan testi yerine idrar testi yapılabilir. Ancak yine de kan testi mutlaka yapılacaksa, bu testin âdet gecikmesinin ardından yapılması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat