Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Galatasaray Lisesi'ne nasıl girilir?

38,516
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Galatasaray Lisesi'ne nasıl girilir?

Galatasaray Lisesi'nin Osmanlı dönemine kadar uzanan bir öyküsü vardır. 15. yüzyılda açılmıştır. O dönemdeki adı Mekteb-i Sultani'dir. Cumhuriyet döneminde bu Galatasaray adını almıştır. Galatasaray bir kamu okuludur. TEOG puanı ile öğrenci alır. 

Galatasaray Lisesi için Türk ve Fransız hükümetleri arasında yapılmış bir anlaşma vardır. Okulda hizmet veren kadronun bir kısmı Fransa'dan bir kısmı da bakanlık tarafından atanır. Galatasaray Lisesi mezunları sınava girmeden bir Fransız üniversitesine kayıt yaptırabilir. Bunun dışında lise, ilkokul, ortaokul ve üniversitesiyle bir komplekstir. 

Eğitim dili Fransızcadır. Seçmeli diller vardır. İlkokul dışından gelen öğrenciler 1 yıl Fransızca hazırlık okurlar. Galatasaray İlkokulu'ndan gelen öğrenciler liseye doğrudan devam edebilir. Bunun için yeterlilik sınavında başarılı olmaları ve Türkiye genelinde ilk 10.000 öğrenci arasında olmaları gerekir. 

Kontenjanı 100 öğrenci ile sınırlıdır. Yatılı kalınabilir. Yatılı öğrencilerin ödediği kadar olmasa da yatılı kalmayan öğrenciler de ufak bir aylık ücret öderler. Parasız yatılı şansı da vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat