Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Frenginin belirtileri nelerdir?

133,819
kez izlendi
Puan: 4.34 / 5
Detaylı Açıklama

Frenginin belirtileri nelerdir?

Frengi mikrobu taşıyan bir insanın cinsel partneriyle beraber olması sonrasında kuluçka dönemi 2 ila 4 hafta arası değişen bir süreç sonrasında karşı tarafa geçebiliyor.

Frenginin ilk belirtileri

Frenginin ilk belirtileri zımbayla delinmiş gibi görünen ağrısız yaralar. Özellikle erkeklerde, penisin üzerinde en ufak bir yaranın bile dikkate alınması gerekir. Bu yara kendi haline bırakıldığı zaman birkaç hafta içinde kendi kendine geçebiliyor. Bu bakımdan erkeklerin çok dikkatli olması gerekiyor. Kendi kendine geçen yara olunca insanlar bir problem kalmadığını zannediyorlar; ama hastalık asıl bu dönemden sonra ilerlemeye başlıyor.

İkinci evre
İkinci evrede ise ağrısız yara dönemi bittikten sonra, kasık bölgelerindeki lenf bezlerinde şişmeler oluyor. Bu şişmeler ağrı yapmıyor. Bunun dışında mdudağın ya da idrar yolunun içinde yaralar ortaya çıkıyor. Bulaşıcılık dönemi burada başlıyor. Frengi ikinci dönemde de tedavi edilmediği takdirde vücutta asıl hasar bırakan döneme geçiliyor. Bunlar da genellikle karaciğerde, beyinde, böbrekte, testiste kitleler oluşuyor. Bunun dışında nöro sifilis denen beyin omurilik sistemini tutan sifilis ortaya çıkıyor. Bu en kötü ihtimal, çünkü felce kadar gidebiliyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat