Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Frengi nasıl bir hastalıktır?

72,403
kez izlendi
Puan: 4.87 / 5
Detaylı Açıklama

Frengi nasıl bir hastalıktır?

Halk arasındaki tabiriyle frengi, tıbbi deyimiyle sifilis treponema pallidum adlı bakteri nedenli oluşan, kronik seyirli, bütün organları tutan ve tedavi edilmediğinde ölüme neden olan bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşır. 


Cinsel ilişki dışında çok ender olarak kan yoluyla ya da vücuttaki sıvılar yoluyla da bulaşabilen bir hastalıktır. Görülme sıklığı tüm dünyada yüzbinde 2-3 gibi düşük bir orandır. Son yıllarda cinsel tabuların yıkılmaya başlanması, homoseksüellikteki artış, kontrolsüz cinsel birleşmeler ve çok eşlilik gibi nedenler görülme sıklığını arttırmıştır. 

Frengi tanısı kolay konur. Tedavisi de kolaydır. Sifilis tedavisi çok eskilere dayanan ve kolay bir tedavidir. İğne şeklinde uygulanan Penisilin tedavisiyle 7-15 gün arasında bitmektedir. Penisilin alerjisi olan insanlarda ise ağızdan tedavi eden başka antibiyotikler kullanılır. Ancak frengi tedavi edilmediği takdirde uzun dönemde ölümle sonuçlanacak ciddi bir hastalıktır. Frengi hakkında tüm merak ettikleriniz videolarda!

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat