Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fobilerimizden kurtulmak için neler yapabiliriz?

710
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fobilerimizden kurtulmak için neler yapabiliriz?

Fobilerin tedavisi hem mümkündür hem de başarı oranı yüksektir. Fobilerin tedavisinde ilaç tedavisinin rolü çok azdır. Kimi zaman ilaçlar zarar verir. Örneğin fobiyi yenmek için uçağa binmeden sakinleştirici almak yolculuğun iyi geçmesine yardımcı olabilir. Fakat bu bağımlılık yapabilir. Bu yüzden fobilerin tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemler terapi teknikleridir. 


Psikanaliz, bilişsel davranış terapisi fobilerin üstesinden gelmede başarılı tekniklerdir. Alıştırma adlı yöntem en yaygın kullanılan davranışçı tekniktir. Bu bireysel ya da grup halinde uygulanabilir. Bu teknikle kişinin korktuğu durumun ayrıntılı analizi yapılır ve korkulan durumla artan derecede karşılaşılması sağlanır. 

Başlangıçta sıkıntı ve korku verici olan bu yöntem zamanla sonuç verir. Tedaviye uyumlu olan vakalarda bir kaç seans yeterlidir. Hayvan deneylerinde fobilerin anne ve babadan geçtiği yani öğrenildiği ortaya çıkmıştır. Korkusuz anne veya başka biri model alındığında çocuk da korkusuzluğu öğrenebilir. Çocuklar yetiştirilirken korkma, üzülme, ağlama, kızma gibi söylemler yerine üzüldüğünü anlıyorum gibi cümlelere çok daha doğru olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat