Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fizik dersine nasıl çalışmalıyım?

1,629
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fizik dersine nasıl çalışmalıyım?

Fizik dersi ilköğretim fen bilgisi derslerinin iyi kavranmasıyla alakalıdır. Eğer konular ve kavramlar İlköğretimde iyi kavranmışsa lise konuları çalışılırken hiç bir sıkıntı çekilmeyecektir. Lise müfredatının devamlılığı da esas alınarak bilgiler unutulmamalıdır. 


Fizik dersindeki kuralları, formülleri ezberlemek yerine mantıklarını kavramaya çalışmak daha anlamlı bir yoldur. Konular gerçek hayatla örneklenirse kafamızdaki kavramlar daha belirgin şekilde ortaya çıkar. Dersi öğretmeninden öğrenmeye çalışmalı ve çözüm yoluna gidilmelidir. 

Fizikle ilgili geniş konu dağılımı ve konular arasındaki ilişkiler göz önünde tutularak konular anlatılmalı ve iyi dinlenerek pekiştirilmelidir. Mutlaka not alarak, defter tutarak ve farklı kaynaklardan çözerek çalışılmalıdır. Fizik dersinin öğretiminde görsellik çok önemlidir. Bunun en güzel yolu deneylerdir. 

Deneyler mümkünse laboratuvar ortamında veya bilgisayar ortamında incelenmelidir. Burada internet kullanmak kolay olacaktır. Bunlarla birlikte her bir ders gibi Fizik'in de sevilmesi şarttır. Soruların cevaplarında benzerliklerin çok olduğu düşünüldüğünde, çıkmış sınav sorularıyla mutlaka uğraşılmalı ve oradaki konuların iyice pekiştirilmesi gerekmektedir. 

Bununla birlikte fizik soruları da geometri gibi yorum ve görme kabiliyetinin gelişmesi gerektiği bir derstir. Bunun yanı sıra soruların tabiatla gerçekliğinin görülmesi önemsenmeli ve öğrenme gayretinin bu şekilde gelişmesi gerekir. Yine geçmiş yıllardaki sorular sınav öncesinde ele alınmalı ve ayrıntılı bir şekilde çözülmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat