Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fibromiyaljinin tedavisi nasıl yapılır?

5,923
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fibromiyaljinin tedavisi nasıl yapılır?

Fibromiyalji hastalığının tedavisi multidisiplinerdir. Çağımızda bu hastalığın yaygınlaşmasının çok çeşitli nedenleri vardır. 1000 yıl önce fiziksel yaşam alanımız geniş ve hayatla ilgili kaygılarımız daha az iken günümüzde daha fazla sorunla mücadele etmekteyiz. Fiziksel yaşam alanımız kısıtlı ve sedanter bir yaşam şeklimiz var. Çoğumuzun çalışma ve yaşam alanı dar alanlarda, masa başında ya da sabit bir noktaya odaklanarak devam etmektedir. Bunun dışında şehirde yaşamanın verdiği endişe ve streslerimiz olmaktadır. Örneğin trafik, gürültü, yeterince sosyal olamamak vb. 

Fibromiyalji rahatsızlığının tedavisinde beslenmenin düzenlenmesi, uykunun düzenlenmesi, stres yönetimi günlük egzersizler, ilaç tedavisi, osteopati, fizik tedavi, manuel terapi, frekans tedavisi yer almaktadır. 

Tedavi; fizik tedavi uzmanı, fizyoterapist, osteopati uzmanı, manuel terapist, frekans tedavisi uzmanından oluşan bir grup tarafından gerçekleştirilmektedir. Tedavideki her bir yöntemin bir zincirin halkaları gibi ayrı bir yeri vardır. Tedavi en az 1 ay en fazla 1,5 ay gibi bir zaman alır. Her bir seans yaklaşık 1-1,5 saat sürmektedir. 

Fibromiyalji hastaları günlük hayatta aşırı yorulmaktan, stresten ve soğuktan uzak durmalıdır. Tedavi sürecinde hastanın düzenli tedaviye gelmesi ve tedaviyi aksatmaması gerekmektedir. Hastalığın tedavisine başlanmasından itibaren hasta kendini günden güne iyi hisseder. Hastaların çok yoğun olmamak şartıyla bir işle meşguliyeti önemlidir. Uyku düzenlemesi çok önemlidir. Çünkü bu hastalar genellikle gece geç saatlerde uyurlar ya da gece uyumayıp gündüz uyurlar. Bu denge bozukluğu da hormon dengesini bozar.  Melatonin denilen vücudumuzu zinde tutmaya yarayan hormonun salınımını bozulunca da bir türlü zinde uyanılamaz. Bu multidisipliner tedavi yönteminde ilk 20 günde şikayetler yaklaşık %50'nin üzerinde azalır. Tedavinin ne dereceli başarılı olduğu her gün azalan hasta şikayetiyle belli olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat