Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fibromiyalji teşhisi nasıl yapılır?

7,774
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fibromiyalji teşhisi nasıl yapılır?

Fibromiyalji hastalığının teşhisi hastanın şikayetlerini tanımlaması ve fizik muayeneyle konulmaktadır. Vücutta 18 ağrı noktasının 16'sında da bastırmakla ağrı hissediliyorsa fibromiyalji teşhisi konulabilir. 

Fibromiyalji kas, tendon, eklem gibi yumuşak dokularda ağrı şikayetiyle kendini gösteren bir hastalıktır. Genellikle ağrı dışında halsizlik, yorgunluk, baş ağrıları, eklem ağrıları, çok uyuma-uyuyamama, kişide bir şey yapmak istememe, çabuk sinirlenme gibi şikayetler olur. Hastalar fizik tedavi, nöroloji ve algoloji bölümlerine başvurabilirler. Hastanın gerek laboratuvar gerekse görüntüleme tetkikleri normal çıkar. Ağrıyı açıklayan başka bir hastalık yoktur. Bu anlamda hastanın şikayetleri hastalığın teşhisinde önemlidir.

Fibromiyaljinin tedavisi multidisiplinerdir. Tedavi 1 ile 1,5  aylık bir süreçte tamamlanır. Bu süreçte hastaya ilaç tedavisi, fizik tedavi, manuel terapi, osteopati, frekans tedavisi uygulanmasıyla birlikte beslenmenin düzenlenmesi, uykunun düzenlenmesi, stres yönetimi eğitimleri de verilmektedir. Ayrıca kişiye özel sportif aktiviteler önerilir. Çeşitli fizik tedavi yöntemleri, ilaç tedavileri uygulanarak hastalık yaklaşık 1 -1,5 aylık bir süre içerisinde kontrol altına alınabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat