Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fibromiyalji nasıl belirti verir?

5,005
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fibromiyalji nasıl belirti verir?

Fibromiyaljili hastalarda vücudun belli bir noktasından başlayıp başka bölgelerine yayılan ağrı yada yaygın vücut ağrısı, halsizlik yorgunluk, çok uyuma-uyuyamama, çabuk sinirlenme, baş ağrıları, baş dönmeleri, eklemlerinde ağrı ve uyuşmalar, bel ve bacak ağrıları, yaşama sevincinde azalma gibi şikayetler görülür. Bu şikayetler en az 3 aydan beri devam etmektedir. 3 aydan fazla süren ağrılarda yapılan tüm laboratuvar testlerinde bir bulgu saptanamamışsa bu hastalarda fibromiyalji hastalığı olma olasılığı yüksektir.

Özellikle stres altında ve soğuk havalarda şikayetler şiddetlenir. Çok yorulmak ve aşırı stres şikayetleri şiddetlendirir. Bu ağrılar kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir ve kronik ağrılar yaşamdan zevk almamaya neden olmaktadır.

Fibromiyalji hastalığının teşhisi, hastanın şikayetlerini dinlemekle ve yapılan fizik muayeneyle konulmaktadır. Genellikle laboratuar bulguları normaldir. Hastalığın erken teşhisi tedaviyi daha da kolaylaştırmaktadır. Hastalık süresi uzadıkça şikayetlerin şiddeti ve vucuttaki yaygınlığı artmaktadır. Örneğin hastanın boyun bölgesinden başlayan şikayeti tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda sırt, bel, bacaklar, eklemlerde ağrılar, baş dönmesi hatta kulak çınlamasına bile yol açabilir.

Fibromiyaljili hastalar fizik tedavi, nöroloji ve algoloji bölümlerine başvurabilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat