Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fibromiyalji belirtileri nelerdir?

12,818
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fibromiyalji belirtileri nelerdir?

Fibromiyaljinin pek çok belirtisi vardır. İlk belirti vücut ağrılarıdır. Ağrı, çoğu zaman 3 aydan daha uzun süren, vücutta yaygın bir ağrı şeklindedir. Hastanın özellikle omuz kuşağında, boynunda ve sırtında çok daha fazla ağrı bulunur ve bu ilk başlayan ağrılardandır. Bir süre sonra ağrı bütün vücuda; kollara, bacaklara ve gövdeye yayılır. 

Fibromiyalji sorunlarında ikinci sırada uyku düzensizliğinden söz edilebilir. Fibromiyalji hastaları çoğu zaman sabahları yorgun ve dinlenememiş olarak, ağrı ile kalkarlar. Bunun ana sebeplerinden biri aslında uykunun kalitesiz oluşudur. Kişi neredeyse bir gözü açık uyur. Dolayısıyla sabaha kadar dinlenmiş olmaz. Uykunun bozulması vücudun genel olarak dinlenmesinin önündeki en büyük engellerden biridir. 

Fibromiyalji sorunu olan kişilerde sıklıkla mide bağırsak şikayetleri de görülür. Hastada kimi zaman kabızlık, kimi zaman da ishal görülebilir. İrritabl kolon denilen, bağırsağın sık sık düzeninin bozulduğu haller yaşanır. Bu hastalar mide gazından da sıklıkla şikayetçi olurlar. 

Fibromiyaljide, pek çok durumda hastada kasılmalar görülebilir. Hastalar kollarında, sırtında, bacaklarında bir takım kasılmalardan bahseder. Terleme ve üşüme de birlikte veya ayrı ayrı görülebilir. Hastalarda sıcak basmaları da oluşabilir.

Hastanın ruhsal durumu uzun süren ağrılar nedeniyle bozulmuş olabilir. Bazı araştırmacılar hastalığın temelinde bir takım ruhsal sorunların olduğunu da söyler. Bir depresyon halinin veya eğiliminin hastalığı doğurabileceğini söyleseler de kronik ağrının pek çok insanda bir takım endişelere, depresyona sebep olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Fibromiyalji hastalarında ümitsizlik hali de yaygındır. Hastalar dışarı çıkmaz istemez, evin bir köşesinde kalmak isterler. Sosyal ilişkilerinde bozulmalar görülür. 

Fibromiyalji hastalarında hava değişimlerine de bir hassasiyet vardır. Yağmurlu veya esintili havalardan da kolaylıkla etkilenebilirler.  
Fibromiylaji hastalığında şikayetlerin aşağı yukarı tümü, yorgunluk nedeniyle artar. Özellikle yorgunluk ve stres ağrıların ciddi şekilde artmasına neden olur. Süreç sırasında migren tipi ağrılar olabilir ancak bu gerçek bir migren olmayabilir. Bu, özellikle akılda tutulması gerekenlerden biridir.

Fibromiyalji belirtileri
- Vücutta yaygın ağrı
- Uyku düzensizliği
- Mide bağırsak şikayetleri
- Mide hazı
- Terleme veya üşüme, sıcak basmaları
- Depresyon ve ümitsizlik hali
- Hava değişimlerine, yağmurlu ve esintili havalara hassasiyet
- Stres ve yorgunluk durumunda ağrıların artması
- Migren tipi ağrılar

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat