Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fetüs (cenin) nedir?

18,533
kez izlendi
Puan: 4.08 / 5
Detaylı Açıklama

Fetüs (cenin) nedir?

Anne karnındaki ilk 8 haftalık embriyo döneminden sonra fetüs yani cenin dönemi başlamaktadır. 8. haftadan doğuma kadar olan döneme fetüs (cenin) dönemi denir.

9. ve 40. haftalar arasını kapsayan fetal dönemde, embriyonal dönemde oluşan organ sistemleri gelişir.

Gebeliğin 9. hafta ile 40. hafta arasındaki bu döneminde bebeğin gelişimi hacimsel olarak artmaktadır. Gebelik haftası artıkça bu büyüme değişkenlik gösterir. Bebek ilk aylarda çok az kilo alıp uzarken; son haftalarda bu, çok daha büyük boyuta ulaşır. Bebek son haftalarda, haftada 250 gr kadar kilo alabilmektedir. 

Organ gelişmesi fetüs aşamasında çok büyük oranda tamamlanmış olduğundan bu dönemde bebeğin gelişimini izlemek büyük önem taşır. Annenin rutin yapılan doktor kontrolllerinde gerek karın çevresi, gerek ultrasonografi ölçümlerinde bebeğin gelişimi takip edilir. 

Bebeğin cenin dönemindeki gelişimi çok önemlidir. Bu gelişimin en önemli kriterlerinden biri de rahim içinde gelişme geriliğinin olup olmadığı ya da bebeğin aşırı iri olup olmadığıdır. Fetüs dönemi bebeğin anne karnında büyümesinin belirginleştiği bir dönem olduğundan doğuma kadar hangi büyüme evresine geldiği hakkında da bilgiler verdiği için bebeğin ve anne sağlığının takibi açısından önemli bilgiler verir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat