Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Felçli hastanın fizik tedavisinde cihazlar niçin önemlidir?

2,513
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Felçli hastanın fizik tedavisinde cihazlar niçin önemlidir?

Felçli hastanın tedavisinde geçmişte sadece egzersizler uygulanmaktaydı. Bu egzersizler kimi zaman fizyoterapistler, kimi zaman da hastanın çevresindeki kişiler, ailesi yardımı ile uygulanmaktayken, bir kasın kuvvetlenmesinde sinir stimülasyonunun, elektrik stimülasyonunun önemi saptandıktan sonra teknolojik gelişmelerin de yardımı ile robotik tedaviler uygulanmaya ve tedavide çok daha hızlı gelişme kaydedilmeye başlandı. 

Bir omurilik yaralanmalı hastada, yürüme robotu, kol ve el robotu gibi fizik tedavi cihazları, elektrik stimülasyonu, denge cihazları gibi cihazlar ile kişinin günlük yaşama adaptasyon süresi hem kısaldı, hem de kas gücünü, iskelet direncini artırmak çok daha kısa sürece ve daha yüksek başarı oranları ile mümkün hale geldi. 

Fizik tedavi ve rehabilitasyonda kullanılan cihazlardaki teknolojik gelişmeler sayesinde tedavi sadece kas iskelet sistemindeki gücü artırmakla kalmamış, yapılan uyarılarla beyin dokusunda da bir an önce ve daha yüksek oranda iyileşme sağlanabilir hale gelmiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat