Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Felçli hastalarda fizik tedavi nası yapılır?

6,443
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Felçli hastalarda fizik tedavi nası yapılır?

Felcin sebebine göre hastalarda tedavi programı da değişiklik göstermektedir. Örneğin boyun omurgasında veya sırt-bel omurgasında kırık sonucu her iki kolunda veya her iki bacağında hareketsizlik oluşan bir hastada o zaman o kişide bir an önce omurga çevresindeki kasların, kol ve bacak kaslarının güçlendirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra yürüme eğitimleri yapılmalı, denge çalışmaları düzenlenmelidir.

Kişide inme sonrası vücudun tek bir yarısında oluşan bir felç söz konusu ise o zaman o yarının sağlam yarıma adaptasyonunu sağlayan, kişinin oturmasını, kalmasını, yürümesini sağlayıcı tedaviler, denge çalışmaları, konuşma terapileri önem kazanır. 

Omurilik yaralanması ve inme dışında bir de yine felce yol açan serebral palsi dediğimiz spastik çocuklarda da fizik tedavi çok önemlidir. Serebral palside tedaviler çok erken yaşlarda başlayarak, kas iskelet sistemi geliştiği sürece devam etmelidir. 

Kişide fonksiyon bozukluklarına yol açan felçler, sinir sıkışması sonucu olan felçler de olabilir. Travma sonucu bir dokuda veya bir kemikte meydana gelen hasarlanma, kırık sonrası o uzvun hiç kullanılmaması da felç kavramına girer. Dolayısıyla felcin sebebi neyse, tedavi de ona yönelik düzenlenirse, fizik tedavi başarılı olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat