Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Felç tedavisinde lokomat (yürüme robotu) ne kazandırır?

1,719
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Felç tedavisinde lokomat (yürüme robotu) ne kazandırır?

Lokomat yürüme robotudur. Yürüme robotu, kol ve bacaklarını kullanamayan, yürüyemeyen kişilerde yürümeyi sağlamak amacı ile kullanılır. Yürüme robotu sadece felçli, inme tablosundaki serebral palsili spastik çocuklarda, omurilik yaralanmalı hastalarda kullanılmaz. Bunların yanı sıra kalça veya omurga kırıkları ya da başka bir durum nedeniyle yürüyemeyen bütün hastalarda, Multipl Skleroz, Parkinson gibi hastalıklarda da yürüme robotu kullanılabilir. 

Yürüme robotunda bir askı sistemi ile kişi ilk önce yürüme robotunun içine alınır. Daha sonra kol ve bacaklara robotlar yardımı ile robotik desteklerle adeta yürüyormuşçasına hareketler yaptırılır. Bu sırada kişinin hem aynada yürürken görmesi, hem de karşısındaki sanal gerçeklik dediğimiz bir TV ekranında bir oyundaymış gibi 3 boyutlu düzeyde birtakım oyunlara adapte olması, yürümesi sağlanır. 

Kişi kendini yürürken gördükçe daha mutlu olur. Oradan beyne giden uyarılar, kas ve sinir yolu ile iletilen uyarılar beyindeki iyileşmenin de hızlanmasını sağlar. Dolayısıyla lokomat (yürüme robotu) kullanılmadan bir felçli hastanın yürümesi mümkün olmayabilir bazen, bazen 6 ay, 1 sene gibi uzayan zamanlarda mümkün olabilirken, yürüme robotu sayesinde 6 ay, 1 yıldan 2-3 aya kadar kısalan tedaviler mümkündür. Kimi zaman da hiç yürüyemeyecek gibi görünen hastanın kısa sürede yürümesi sağlanabilmektedir. 

Lokomat tedavisinde önemli olan tedavinin doğru hastalıkta, doğru ve uygun programla doğru kişiye uygulanmasıdır. Lokomatı iyi bilen, bu konuda çalışmış hekim ve fizyoterapistin işbirliği ile hastaya en uygun program düzenlenmiş olmalıdır. Tüm bunlar lokomat tedavisinin başarısında çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat