Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fatura hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

57,039
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fatura hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Fatura kıymetli ve resmi bir evraktır. Maliye Bakanlığı tarafından fatura basma yetkisi verilmiş matbaalarda bastırılabilir. Matbaa, faturanızı basabilmek için sizden, vergi levhası, imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesini isteyecektir.

Faturalar şekil şartlarına uygun olarak basılırlar. Fatura bastırırken formatınızın A4 boyutunda olması, uygulama açısından size kolaylık sağlar. Bu sayede piyasadaki birçok standart yazıcıdan çıktı alabilirsiniz. Matbaanızdan en az 3 nüshalı fatura baskısı isteyin. 
İlk nüsha müşteriniz, ikincisi muhasebeciniz üçüncüsü de sizin dosyanızda arşivlenmek içindir. Kağıt tasarrufu için bir A4 boyutundaki kağıda yan yana ya da alt alta 3 kopya bastıracak şekilde faturanızı tasarlatabilirsiniz. 

Kolay fatura hazırlama ve bastırma
Kolayca fatura hazırlayıp yazdırmak için web tabanlı uygulamaları tercih edebilirsiniz. Paraşüt, kolay fatura hazırlayıp yazdırmanızı sağlayacak, Türkiye mevzuatına uygun şekilde geliştirilmiş, 
web tabanlı bir fatura ve finansal yönetim uygulamasıdır. 

Faturanın kesilme zamanı
Fatura, mal ya da hizmet verildikten sonra 7 gün içinde kesilmelidir. 
Bu 7 günlük süre ay sonuna denk geliyorsa ay bitmeden fatura düzenlenmelidir. Çünkü faturanın ilgili ayın KDV beyannamesinde yer alması gerekir. Paraşüt'te tekrarlayan fatura emri vererek faturalarınızın zamanında kesilmesini sağlayabilirsiniz.

Fatura seri ve sıra no
Fatura kesmeye başlarken faturanın seri ve sıra numarasının nereden başladığı önemli değildir. Fatura basmaya yetkili matbaalar, belirli seri ve sıra numaraları aralığındaki faturaları basma yetkisini alırlar. Müşterilerinden talep geldikçe, bu aralıkta yer alan belirli bir bloğu müşterilerine atarlar. Elinizdeki bloktan içerisinden faturalarınızı yazdırırken seri ve sıra numaralarını takip ederek yazdırmanız gerekir. Paraşüt, faturalarınızı yazdırırken faturalarınızı doğru sırada yazdırmanız için otomatik yönlendirme yapar.

Fatura dili
Vergi kanunlarına göre tüm muhasebe işlemleri Türkçe tutulur. 
Bu sebeple fatura da Türkçe düzenlenir. Ancak, yurtdışına kesilecek bir fatura varsa bu faturada açıklama kısmına ilgili dilde açıklamalar yazabilirsiniz. Muhasebe işlemlerinde Türk Lirasının kullanılması gerekir. 

Dövizli tutarda fatura kesecekseniz fatura açıklamasına kullanılan kur bilgisini ve faturada hesaplanan KDV'nin TL karşılığını yazın. Mali müşavirinizin onayını da almayı ihmal etmeyin. Paraşüt ile dövizli fatura hazırlarken Döviz Kuru Açıklamasını otomatik olarak günün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kurundan yazdırabilirsiniz. 

Paraşüt hakkında daha fazla bilgiye Paraşüt'ün kurumsal web sitesi www.parasut.com üzerinden veya 0212 292 04 942 numaralı hattından iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat