Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Faktoring işleminde maliyetler nelerdir?

49,443
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Faktoring işleminde maliyetler nelerdir?

Faktoring işlemlerinde maliyetler işlemlerin tutarına ve vadelerine göre hesaplanır. Her işlem kendi içerisinde değerlendirilir. Bizim de hacmine ve vadesine göre değişkenlik gösteren bu maliyetlerimiz; faktoring faizi ve işlem masrafı olarak 2 sınıfa ayrılır. Bu faiz oranı, alıcı sayısı ve riski, fatura büyüklüğü ve sayısı, vade gibi unsurlar dikkate alınarak belirlenir. 

Faktoringde işlemlerin maliyetleri, yapılan işlemin hacmi ve niteliğine göre değişmektedir. Bu hizmetler kısaca; tahsilat ve finansman olarak özetlenebilir. Bu hizmetler iki temel maliyet içerir. Bunlardan ilki faktoring komisyonu, ikincisi ise iskonto masrafıdır

Alacakların garanti edilmesi veya alacakların tahsili ve yönetimi karşılığında toplam alacak tutarı üzerinden bir hizmet komisyonu uygulanır. Bu komisyon oranı alıcı sayısı ve riski, fatura büyüklüğü ve sayısı, vade v.b. faktörler dikkate alınarak belirlenir.

İskonto masrafında ise kullanılan finansman tutarı esas alınarak, kullanım süresi kadar ve belirli bir iskonto faiz oranı üzerinden uygulanır. 

Faturaları finansman gideri olarak gösterebilirsiniz!

Tam Faktoring tarafından gerçekleştirilen işlemler için düzenlenen faturayı finansman gideri olarak muhasebe kaydına alıp, giderleştirirerek şirketinize vergisel avantajlar sağlarsınız. Ayrıca vadesinden önce elde ettiğiniz nakdi piyasadan yapacağınız iskontolu mal ve hizmet alımında kullanarak gelir ve gider dengenizi sağlayabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat