Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ezidilik (Yezidilik) nedir?

5,797
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ezidilik (Yezidilik) nedir?

Ezidilik Ortadoğu ve Anadolu'da kökeni çok eskiye uzanan bir inanıştır. Yanlış bir şekilde Emevi hükümdarı Muaviye'nin oğlu Yezid ile ilişkilendirilerek "Yezidilik" olarak da bilinir. Bu durum, Ezidilik'in tamamen ilgisiz olsa da İslam'da sevilmeyen bir karakter olan Yezid'e taraftar olmak anlamına geldiği gibi çok yanlış bir sanıya yol açmıştır. Bu da yüzyıllardır İslam'ın egemen olduğu Anadolu ve Ortadoğu'da Ezidiler'e karşı haksız bir önyargı oluşmasına neden olmuştur. Ezidi inanışının herhangi bir şekilde Muaviye, yezit ya da başka bir İslami görüş ya da kişi ile ilgisi yoktur. 

Ezidilik adını Farsça bir kelime olan "ized"den alır. "İzed" kelimesi Farsça'da melek ya da ilah, tanrı anlamına gelir. Ezidi kelimesi basitçe "tanrıya inananlar" anlamında Türkçeleştirilebilir. 

Ezidilik 12-13. Yüzyıllarda ortaya çıkmıştır. Kurucusunun Şeyh Adiy Bin Müsafir olduğu söyleni. Ezidilik'te tanrı faal bir varlık olarak düşünülmez. İnanışa göre tanrı ya da Meleki Tavus (Melek Taus) faaliyetlerini tavuskuşu simgesine bürünerek yürütür. 

Tavuskuşu simgesi Ezidilik'te yer yer horoz simgesi olarak da görülür. Horoz simgesi Antik Mısır'daki Horus simgesi ile ilişkilendirilir. Tavuskuşu sadece tanrı ile ilişkili değildir. Simgenin şeytan öğesi ile ilişkili olduğu da söylenir. Ezidilik inanışındaki bu şeytan simgesi inanışın şeytana taparlık gibi algılanmasına da yol açmıştır. 

Ezidilik'teki şeytan algısı ve kavramı ile semavi dinlerdeki şeytan algısı arasında çok ciddi farklar vardır. yezidilik Zerdüşt inanışından da çok etkilenmiştir. Dolayısıyla Ezidilik'teki şeytan anlayışı Zerdüşt inanışındaki şeytan anlayışı gibi iki zıt kutuptan negatif olanı temsil eder. Bir tür idealist diyalektik anlayışı olan iki kutuplu bu inanışlara göre varoluş bu iki zıt kutbun karşıtlıklığı ile ortaya çıkar ve devam eder.  

Ezidiler çeşitli nedenlerle içe dönük bir toplum olduğu için inanışla ilgili ayrıntılı bilgi yoktur. AncaEk zidiler'in oruç, hac gibi ritüelleri olduğu biliniyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat