Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ezandan sonra hangi dualar okunur?

4,826
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ezandan sonra hangi dualar okunur?

Ezan beş vakit namaz öncesi okunan ilahi kelamdır. Arap ezanı ifadesi doğru değildir. Doğru ifade Ezan - ı Muhammedi'dir. Ezan, peygameberimiz ve eshabına vahiy ile bildirilmiştir. Ezan bütün dünyadaki müslümanların parolasıdır. Ezanı başka bir lisanla okumamız doğru değildir.

Her namaz öncesi ezan okumak vaktin ilanıdır. Ezan okunurken ezanı dinleyenler eğer mümkünse söylenenleri müezzinle birlikte tekrar ederler. Müezzin Allah - u Ekber dediğinde biz de içimizden Allah - u Ekber deriz. Müezzin "eşhedü enne muhammeden resulullah" dedikten sonra "hayyalesselah hayyalelfelah" ve ardından da "la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim" sözlerine eşlik ederiz. Sonrasında müezzin tekrar Allah - u Ekber der ve biz de onu tekrar ederiz. Son olarak da "la ilahe illallah" diyerek bitiririz.

Eğer ezanı toplu yerde mesela camide dinliyorsak, müezzin son Allah - u Ekber'i söyledikten sonra cemaat olarak "la ilahe illallah" deriz. Ezan müslümanlığın şiarıdır. Gittiğiniz her müslüman ülkede bu haliyle vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat