Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ezan neden bahsediyor?

260
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ezan neden bahsediyor?

Ezan mana itibariyle son derece önemli bir içeriğe sahiptir. İçerisinde işaretler, tekbirler bulunur. Aynı zamanda hem namaza hem de kurtuluşa davettir. Bu cümleler Hz. Muhammed'in onayıyla bizzat söylenmiştir. Allah-u Ekber dört kere söylenir. 


Allah en büyüktür lafı bu şekilde tekrarlanır. Eşhedü en la ilahe illallah deriz. Ben şahidim ve şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur anlamına gelir. Bu kişinin Allah'tan başka kimseye kulluk yapmayacağı anlamında verdiği sözdür. 

Eşhedü enne Muhammeder-Resulüllah ise, "Tüm benliğimle biliyorum ki, Hz. Muhammed O'nun elçisidir ve resuludür" demektir. Hayye ale's-Salâh ise hangi namaza anlamındadır ve 2 kere tekrar edilir. Hayye ale'l-Felah namazla birlikte gelen kurtuluşa işaret eder. Kurtuluşa çağrısı vardır. Sonra tekrar 2 kere daha tekbir getirilir. Ezan bu anlamda senet, önemli de bir duadır. Tekrar tekrar imanın da şehadetinin getirilmesi anlamındadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat