Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eyüp Sultan Türbesi'nin özellikleri nelerdir?

2,371
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Eyüp Sultan Türbesi'nin özellikleri nelerdir?

Eyüp Sultan yani Ebu Eyüp El Ensari peygamber döneminde Arabistan'da yaşayan sahabelerden biridir. Sahabe peygamber ile sohbet etme imkanı bulmuş insanlardan biri demektir. Peygamberimizin Mekke'den Medine'ye göçü esnasında Kusva adlı devesi ile Medine'ye girdiğinde devenin hangi evin önünde durduğu merakla beklenmiştir. 


Deve Ebu Eyüp El Ensari'nin evinin önünde durur. Peygamber bu evde çok iyi bir şekilde ağırlanır. Peygamberin İstanbul'un fethedileceğini söylemesi üzerine Ebu Eyüp El Ensari buna inanmış ve bunun için elinden geleni yapmıştır. Hicretin 52. yılında Yezid komutanlığındaki ordu Konstantin şehrini kuşatır. Bu savaşta Ebu Eyüp El Ensari surların dibine gömülmek istemiştir. Ona göre bu fetih için askerlere cesaret verecektir. 

Buraya gömülmesinin ardından 784 sene sonra Fatih İstanbul'u fetheder ve ilk mucize de gerçekleşmiş olur. Ebu Eyüp El Ensari'nin mezarı Ak Şemseddin'in seccadesini serdiği yerde bulunur. İşte fetih sonrası inşa edilen Eyüp Sultan Türbesi ve camii Ebu Eyüp El Ensari Camiidir. Özellikle Cuma günleri, kandillerde, dini bayramlarda ve Ramazan ayında çok ziyaret edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat