Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evliya nedir?

1,989
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Evliya nedir?

Evliya bir Tasavvuf terimi olup veli kelimesinin çoğuludur fakat Türkçe'de kullanılırken tek olarak kullanılır. Vel yetme bir şeye yakın olma, bir şeyin üzerinde olma, temas halinde bulunma demektir. Yakınında olma durumu aynı zamanda onun gözetiminden de sorumlu olmak demektir. 

Kur'an da geçen bir ayette Allâhu veliyyullezine âmenû, yuhricuhum minez zulumâti ilân nûr der, yani Allah müminlerin, Allah'a iman edenlerin velisidir yanındadır ve onları karanlıklardan aydınlara çıkarır der. Burada yanındadır derken veli yakınlaşmıştır, çok yakın hatta o kadar yakındır ki başka bir yerde başkalarını dost edinmeyin derken veli edinmeyin der ki bu da sırlarına vakıf olacak şekilde yakınlık demektir.
  
Veli olma durumu yakınlaşma ameliyelerini yaptıktan sonra olur yoksa herkesin başına gelebilecek bir şey değildir. Bir kutsi hadiste der ki Allah'a kul nafilelerle yaklaşır, sadece namaz kılınarak veli oldum denmez dolayısıyla Allah'a veli olmak, dost olmak için  başka yolları da yanına eklemek gerekir. 

Herkes gibi sadece farzlarla değil ekstra olan nafilelerle de Allah'a ulaşma yolu zorlanmalıdır. Velayet ile alakalı yan yana getirilebilecek bir başka konu ise veli ve evliya ile alakalı konu keramettir. Aşkın, normal ötesinde paranormal olaylar, sıradışı olaylar olabilir. Bu olaylar bu insanlarda görüldüğü zaman evliya denir. Fakat bu evliyalığın ölçütü değildir. 

Örneğin bir insan suda yürüyor diye evliya olmaz, bunu başkaları da yapabilir. Allah bazı kullarına ikram olarak, keramet denilen bir takım şeyleri fazlaca verebilir. Babası veya dedesi evliya olan biri evliya olacak diye bir durum yoktur. Burada önemli olan Allah'a yakınlaşmaktır. Allah'a yakınlaşma yollarının tıkandığı dönemlerde kul hala Allah'a yakınlaşma gayretindeyse en güzel evliyadır denilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat