Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evlilik terapisinde eşlere nasıl görevler düşüyor?

597
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Evlilik terapisinde eşlere nasıl görevler düşüyor?

Evlilik terapisinde temel vurgulardan bir tanesi, eşlerin her birinin kendi sorumluluğunu alıp almayacağını konuşmaktır. Her bir eş kendi hayat sorumluluğunu alacak mı, her bir eş kendi evliliğindeki sorumluluklarını güncelleyecek mi, netleştirecek mi, ne istediğini, neye ihtiyaç duyduğıunu netleştirecek mi; bunları bilmek gerekir. 

İnsanların evrensel olarak bazı ihtiyaçları vardır. Yakınlık ihtiyacı, bağlanmak, devamlılık, kalıcılık. Bir de kişisel istekler vardır. Bu istekler kişinin kendi köken aile yaşantısından, çocukluğunda, geçmiş deneyimlerinden gelir. Hassasiyetler söz konusudur. İnsanın kendini tanıması kendi sorumluluğundadır. bu evliliğin içinde nelere ihtiyacının olduğunu bilmelidir. 

Çiftler evlilik terapisine geldiğinde genelde ne istemediklerini bilirler. Ancak eşlere ne istiyorsun, neye ihtiyaç duyuyorsun diye sorulduğunda eşler bocalar. İnsanlar genelde de böyledir. Genelde insanlar ne istemediğini bilir ancak gerçekte ne istediklerine çok fazla kafa yormazlar. İhtiyaçlarını belirleyemez. Bir yandan evrensel ihtiyaçlar vardır; duygusal yakınlık, cinsel yakınlık, sosyal yakınlık, hayatı paylaşmak, devamlılık, sadakat, güven bu evrensel ihtiyaçlardır. Bir diğer tarafta ise kişinin kendi çocukluğundan, kendi geçmişinden getirdiği istekler, hassasiyetler, çatışmalar vardır. İnsanın bunlarla çatışması ve biraz güncellemesi, bütünleştirmesi kişinin kendi sorumluluğudur. Eşler bundan sorumludur. Her insan kendi içindeki mücadeleyi anlamaktan, kontrol etmekten ve yoluna koymaktan sorumludur. 

Evlilik terapisinde şöyle bir prensip bulunur: Tamamen iyi bir insan, tamamen iyi bir eş yoktur. Hayat sadece iyilikten ibaret değildir. Terapide eşler evliliği idealize etmemeyi ama evliliği değersizleştirmemeyi de öğrenmelidir. Eş idealize edilmemelidir. Ancak aynı eş ideal olmayan yönleri nedeniyle değersizleştirilmelidir de. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat