Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evlilik terapisi ne kadar sürer?

568
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Evlilik terapisi ne kadar sürer?

Evlilik terapisinin ne kadar süreceği ile ilgili farklı teoriler olmakla beraber, evlilik terapisi bireysel terapilere göre çok daha kısa süren terapilerdir. En az 4 seans yapılmasında fayda vardır. Arzu edilen başlangıçta haftada bir veya iki haftada bir şeklindedir ama bu para ve zaman ayırmak zor olabilir. Başlangıçta en azından 15 günde bir şeklinde ayarlamak iyi olacaktır. Periyod 15 günde bir 4, 6 veya 8 seans şeklinde olabilir. 

Bir çifte evlilik terapisi ile merhaba dendiğinde ilk 60 gün içinde en azından 4 seans organize edilmeye çalışılır, çiftlerin bütçesini de göz önüne alarak. 

Evlilik terapisinde ilk seans tanışma seansıdır ve ortak yapılır. Bu seansta herhangi bir sorun çözülmeye, herhangi bir karar verilmeye çalışılmaz. Çiftlerin soluklanması sağlanır. 

Ondan sonraki iki seans eşlerle ayrı ayrı 1'er seans yapılması planlanır. Sonra tekrar ortak bir seans yapılır. Çok gönülsüz bir eş söz konusu ise, o durumda eşi buna dahil etmeye çalışmak gerekir. Türkiye'de genelde erkekler bu konuda isteksiz oluyor, terapiye inanmayabiliyorlar veya başka bir insanın huzurunda evlilik sorunlarını konuşmak istemiyorlar. Bunların dışında erkekler bazen evlilikte eşinin sorun olarak gördüğü şeyleri küçümseyebiliyor, "karımın dediği kadar ciddi sorunlarımız yok bizim" diyebiliyorlar. Ancak çoğu zaman ciddi sorunlar birikmiş olabiliyor. 

Evlilikte kadınlar evliliği anlamak, iyileştirmek konusunda daha fazla çaba sarfediyor, mücadeleci oluyor. Hatta, şöyle de denir: Bir evlilikte kadın daha çok çaba sarf eder, evliliği için mücadele eder ancak kadın vazgeçtiğinde, bıraktığında onun pek geri dönüşü olmuyor.

Bazen de eşlerden biri veya her ikisi ayrılma lafını ucuzlatabiliyor, evlilik giderek daha laçka bir hal alabiliyor. Ayrılmak, boşanmak sanki bir blöf, tehdit gibi bir unsur haline gelebiliyor. Bu nedenle evlilik sündükçe sünüyor. Kısa süreli ayrılıklar olabiliyor, eşlerden biri evi terk edip geri dönebiliyor. Gidiyorum diyor, gitmiyor veya gidiyorum diyor, gittikten sonra geri dönüyor ve giderek evlilik, ilişki laçkalaşıyor. Bu nedenle terapilerde özellikle ayrılık, boşanma laflarını da, evliliği iyileştirme sözlerini de askıya alın önerisi getirilir. Önce durumu anlamak, olurunu olmazını anlamak gerekir. Süreç içinde ayrılıyorum, boşanıyorum, bitti gibi lafları etmeyin. Çünkü çoğu zaman edilmiş oluyor. Bunu bir tehdit, şantaj unsuru haline getirmeyin. Özellikle çocuklar varsa, çocukları evliliğin bir malzemesi haline getirmeyin, onlarla tehdit etmeyin veya onları bahane göstermeyin. Bu nedenle eşler terapide bu anlamda uyarılır.

Evlilik özen ve çaba ister. Mücadele etmek gerekir. Meraklı olmalı, yeri geldiğinde kendinizi güncellemelisiniz. 

Bazı evlilik terapileri çok uzatılmamalıdır çünkü aslında bazı evlilikler çok uzamamalıdır. Bazı evliliklerin bitmesi gerekir ve bazıları da aslında çoktan bitmiştir. Kimi evlilikler ise aslında hiç başlamamış olması gereken evliliklerdir. Bu nedenle bir evlilik terapisini de gerektiğinde sonlandırmayı bilmek gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat