Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evlilik terapisi hangi durumlarda gereklidir?

690
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Evlilik terapisi hangi durumlarda gereklidir?

Evlilik terapisine eşler genelde geç gelmiş oluyor. Terapi için geç kalınmış olunuyor. Çünkü sorunlar daha derinleşmiş oluyor.

Eskiden şöyle klasik bir kavram vardı: Hastalıkta, sağlıkta, ömür boyu bir hayat ortaklığı... Günümüzdeki evlilikler sanıyoruz ki böyle olmamaya; artık "ölüm bizi ayırana dek" değil de, bir sorunla karşılaştığımızda "bir güçlük bizi ayırana dek" gibi olmaya başladı. Günümüzde kimsenin kimseye çok fazla çaba sarf etmeye sabrı, tahammülü, gücü kalmamış olabiliyor. Eşler bazen birbirine tahammülsüzleşebiliyorlar. Birbirlerine karşı özensizleşiyorlar, birbirlerini merak etmemeye başlıyorlar. 

Eşlerden biri ya da her ikisi evliliğin içinde kendini yalnız hissetmeye başlıyor; yalnız, mutsuz, bazen tam ne istediğini bilmez, kopuk... Bu durum hayatın diğer cephelerine de yansıyor. Birtakım kararsızlıklar başlıyor. Bu evliliği bu şekilde mi sürdürsem, biraz toparlamaya mı soyunsam, ayrılsam mı, ayrılırsam ne olur" gibi sorular oluşuyor. Bu tür kararsızlıklar insanların enerjisini çalıyor. Bazen insan tümünü rafa kaldırıyor ve öylesine yaşıyor, evliliği o şekilde tatsız tutsuz devam ediyor. Evlilik terapisinin temel işlevlerinden, amaçlarından biri budur. Seçenekler nedir, onu sunar. 

Evlilik terapisi, "ya evliliğindeki mevcut hali, eşini bu hali ile kabul et, fakat sızlanma ya da gelin hep beraber bu işe biraz kafa yoralım, durumları biraz düşünelim" der. Evlilik terapisi biraz düşünmek üzerine düşünmeyi öğretir. "Hayatım hakkında kafa yoracağım, evliliğim hakkında kafa yoracağım" dedirtmeye çalışır. Bu gibi durumlarda dışarıdan bir yöntem, profesyonel metodlar işe yarayabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat