Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evli çiftler ne tür sorunlar için uzmandan destek alabilir?

874
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Evli çiftler ne tür sorunlar için uzmandan destek alabilir?

Evlilikte genelde birtakım temel sorunlar var, temel beklentiler var insanlarda, eşlerde.  Bir çift evlilik terapisine geldiğinde sık karşılaşılan şeylerden biri, uzaklaşma hali. Bu, duygusal uzaklaşma, cinsel uzaklaşma, sosyal uzaklaşma olabiliyor; çiftler arasında kopukluk olabiliyor. Bu da süreç içinde bir kısırdöngüye dönüşüyor. Çiftler birbirini suçlamaya başlıyor, kim haklı, kim haksız tartışmaları, eşler arasında mücadele baş gösteriyor. Bunlar da kişilerin yaşam enerjisini çalıyor, hayat kalitesini düşürüyor. Evlilik içindeki sorunlar hayatın diğer cephelerine de yansıyor. 

Evlilikte karşılaşılan önemli sorunlardan biri de eşlerden birinin alkol problemi, madde kullanımı, kumar oynaması veya sadakatsizlik. Evlilikte aldatma ilişki sorunlarının başında geliyor. Eşin gizli bir gündemi olabiliyor, eşler arasında güven sorunu ortaya çıkıyor veya bir eş diğerine karşı aşırı kıskanç, aşırı müdahaleci olabiliyor. Bazı eşler birbirini gerçekten boğabiliyor. Neredesin, kiminlesin, neden geç kaldın soruları sürekli hale geliyor. Kimi çiftlerde eşlerden biri her şeyi bir arada yapmak istiyor. Kimi çiftler de ayrı hayatlar yaşamak istiyor. Bu anlamda evliliklerde pek çok stil farkı soruna dönüşebiliyor. 

Evlilikte kimi zaman karı-koca sorunları çocuklara yansıyabiliyor. Bu anlamda evlilik terapisi zaman zaman aile terapisine dönüştürmek gerekebiliyor. Bu terapilerde aile seansına çocukları da dahil ediyoruz. Çoğu zaman insanların karı-koca kimliği ile anne-baba kimlikleri birbirine karışıyor. Bu da ailedeki insanların yerini, sorunları birbirine karıştırıyor. Kim ebeveyn, kim çocuk; hepsi birbirine giriyor. Bu tür durumlarda dışarıdan tarafsız, objektif ve profesyonel bir bakış açısına, bir çözüm yöntemine ihtiyaç oluyor. 

Evlilikte çiftler en çok birbirlerini anlamamaktan, konuşamamaktan, incir çekirdeğini doldurmayacak en ufak bir şeyden kavga etmekten şikayet ediyor. Çünkü zaman ilerledikçe algılar bozuluyor, eşler birbirini farklı algılıyor, farklı yorumluyor. Tahammülsüzlük başlayabiliyor, kırgınlıklar birikebiliyor. "Zihinsel birtakım hatalar çok kırmayabilir, affedilebilir ancak kalpten yapılan hatalar çok kırar, affedilmesi güç olur" diye bir laf vardır. Eşler birbirlerinden af dilememeye başlıyor. Yeterince mahçubiyet olmuyor veya affetmek güçleşiyor. Zaman içinde eşler birbirine kin beslemeye, düşman gibi yaklaşmaya başlıyor. Evlilik bir ortaklıktan bir mücadeleye, çatılmaya dönüşüyor. Bu hem eşler arasında dış bir çatışma olabiliyor hem de her bir eşin içinde iç bir mücadele sürüyor. Tüm bunlar yoruyor, yaşam kalitesini düşürüyor, hayattan alınan keyfi azaltıyor. Evlilikte çiftler depresif, mutsuz insanlara dönüşüyor. 

Kimi çiftlerde, eşlerden biri yalnız kalmaktan korkuyor, ayrılığı göze alamıyor, tek başına yeni bir hayat kurabileceğine inanmıyor. 

Kimi çiftlerde eşler birbirlerine olan güveni kaybediyor, birbirlerini itham edebiliyorlar. Daha çok erkeklerde görülen bir sorun ise, eşinin sadakati ile ilgili bir güvensizlilk oluyor; kuşkuculuk, sorgulamalar, hafiyelikler baş gösteriyor. Eşlerini itham ediyor, imalarda bulunuyor, iğneleyici yaklaşımda bulunuyorlar. Bunlar çoğu zaman basit detaylar olmuyor. Sembolik olarak çok önemli ve örseleyici olabiliyorlar. Tüm bunlar eşlerin gitgide birbirinden uzaklaşmasına neden oluyor. 

Kimi evli çiftler klasik tabirle yatakları, odaları ayırıyor. Çocuklar varsa bazen evdeki o düzen de karışabiliyor. Evdeki bir çocuk ya da iki çocuk, eşler onlarla yatmaya başlıyorlar. 

Bütün bunlar bakılması, evlilikte profesyonel bir yardım ile müdahale edilmesi sorunlar arasında yer alıyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat