Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evlenmek testosteron seviyesini etkiler mi?

21,870
kez izlendi
Puan: 3.15 / 5
Detaylı Açıklama

Evlenmek testosteron seviyesini etkiler mi?

Testosteron salglanması ve vücuttaki testosteron hormonu seviyesi arasında bir ilişki olup olmadığına yönelik araştırmalar yok. 

Ancak cinsel ilişkiden hemen sonra yapılan ölçümlerde cinsel ilişki sonrasında vücuttaki testosteron hormonu seviyesinde artış olduğu belirlenmiş. Bunun ilişki ve orgazmın yarattığı haz nedeniyle salgılanan endorfin hormonunun hipofiz bezini etkilemesi ve testosteron salgılanmasını sağladığı ile ilgili olduğu düşünülüyor. Ancak bu sık cinsel ilişkiye girmenin testosteronu yükselttiğini ortaya koymuyor. 

Öte yandan şöyle de bir durum var, stres ya da üzüntü gibi nedenlerle uzun süre cinsel ilişkiye girmeyen erkeklerde testosteron düşüklüğü görülebiliyor. Ancak bunun depresyon ya da stres nedeniyle testosteron salgılanmasının azalmasından kaynaklandığı biliniyor.

Testosteron hormon azlığında cinsel istekte azalma, cinsel birleşme için gerekli ereksiyonun sağlanamaması, sperm sayısında azalma gibi durumlar görülür. Testosteron seviyesi ne olması gerekenden az ne de fazla olmaması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat