Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evde prematüre bebek temizliği nasıl olmalı?

2,968
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Evde prematüre bebek temizliği nasıl olmalı?

Prematüre bebeklerin cilt temizliği önemlidir. Özellikle cilt bütünlüklerinin herhangi bir yerinde bozulma olması, bebekte ciddi enfeksiyonlar oluşmasına yol açabilir. Prematüre bebeklerin cildi çok daha hassas ve narin olduğundan temizliklerine de ayrıca dikkat edilmesi gerekir. 

Prematüre bebeklerin günlük cilt temizliği aksatılmamalı, steril su ile ağız temizliğine dikkat edilmeli. Prematüre bebeklerde pamukçuk hastalığı sık görüldüğünden bebeklerin günlük ağız temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

Prematüre bebeklerde aynı zamanda sıklıkla burun tıkanıklıkları görülür. Bu nedenle burun temizliklerine özen gösterilmesi gerekir ancak burun aspiratörlerinin prematüre bebeklerde mümkün olduğunca az kullanılması gerekir. Bu nedenle bebeğin burnu bu aşamaya gelmeden, düzenli olarak temizlenmelidir. 

Bebeklerin gözlerinde çapaklanmalar, akıntılar olabilir. Steril suya batırılmış steril bir bez yardımı ile prematüre bebeğin gözü içten dışa doğru tek bir hareketle silinmelidir. 

Prematüre bebeklerin kulak temizliğinde kulağa bir şey sokulmamalı, sadece bebeğin kulağında bir akıntı varsa, bunlar temizlenmeli, genellikle dış çevresi nazik hareketlerle düzenli olarak silinmelidir. 

Prematüre bebekler her gün veya en azından gün aşırı yıkanmalı, banyo yapılamadığı zaman cildine uygun bezler ve kaynayıp ılıtılmış su ile silinmeli ancak prematüre bebeğe her gün banyo yaptırılabiliyorsa, bebeğin her banyosunda saç şampuanları veya sabunlar kullanılmamalı, bunlar haftada 2-3 kerede tutulmalıdır. Diğer günler banyo yapılırken bebek sadece duru su ile yıkanmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat