Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evde prematüre bebek beslenmesi nasıl olmalı?

5,002
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Evde prematüre bebek beslenmesi nasıl olmalı?

Prematüre bebekler için beslenmede tüm bebeklerde olduğu gibi anne sütü altın standarttır. Bu nedenle prematüre bebeklerin evde mümkün olduğunca anne sütü ile beslenmesi gerekir. Tabii bu bebekler uzun süre hastanede yattığından, emmeleri güçsüz olduğundan anne göğsünü emerek beslenmeleri biraz zor olabilir fakat yine de bu konuda sık sık alıştırmalar yapılmalı, bebek sık sık anne göğsüne getirilerek bebeğin emmesi denenmeli. 

Bebek anne göğsünden beslenemiyorsa, anne sütü sağılarak verilmeli. Sağılmış anne sütü derin dondurucuda 3 ay, buzdolabında 3 gün, oda ısısında 3 saate kadar bekleyebilir. Ancak dolaptan çıkarılan anne sütünün direkt ateşe konmaması, benmari usulü ile ısıtılması gerekir. 

Prematüre bebekler normal bebeklere göre daha hızlı büyüdüğünden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bebek belli bir döneme, belli bir ağırlığa erişene kadar anne sütünün güçlendirilmesi için prematüre bebek beslenmesinin birtakım özel formül mamalar ile desteklenmesi gerekir ve prematüre bebekler güçlendirilmiş anne sütü ile beslenir. 

Anne sütü mümkün değilse, anneden süt alınamıyorsa, prematüre bebeklere uygun özel formül mamalar kullanılabilir. 

Bebekler emzirilemediği dönemlerde biberon ile beslenme gereksinimleri olduğundan seçilecek biberonun küçük ağızlı olması ve çok akışkan olmaması gerekir. Çünkü fazla akışken ve büyük ağızlı biberonlar bebekte aspirasyon riskini artırıyor. Buna ek olarak prematüre bebekler 45 derecelik bir açı ile kucakta tutularak beslenmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat