Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evde prematüre bebek bakımı nasıl olmalı?

9,165
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Evde prematüre bebek bakımı nasıl olmalı?

37 hafta altında doğan tüm bebekleri prematüre olarak adlandırıyoruz. Bu bebeklerin tümü, taburcu olduklarında, eve geldiklerinde özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Eve gelmeden önce bebeklerin hastanede taburcu olmaya ve evde bakıma hazırlanmaları çok önemlidir. Bu nedenle taburcu olmaya hazırlanan bebeklerin ailelerinin hastanede, bebeğin bakımı, beslenme, alt bakımı, banyo konuları hakkında bilgilendirilmesi gerekir ve bebeklerin de hem anne hem de bebek hazır olduğu zaman hastaneden taburcu edilmesi gerekir. 

Prematüre bebekler çok küçük olduklarından ve özellikle beslenme konusunda zorluk yaşadıklarından aileler evde bakım sırasında endişelenebiliyor. Bu da bocalama dönemini beraberinde getiriyor. Ancak zaman içerisinde anne ve bebek kendi ritmini buluyor. 

Prematüre bebeklerin özellikle beslenmeleri, cilt bakımları ve enfeksiyon kontrolleri çok önemlidir. Prematüre bebeklerin kendi aylarına uygun şekilde büyümesi, enfeksiyonsuz bir dönem geçirmesi en önemli konulardan biri. 

Prematüre bebeklerin beslenmesinde tüm bebeklerde olduğu gibi anne sütü birincil öneme sahip. Bu bebeklerin mümkün olduğunca anne sütü ile beslenmesi gerek diyoruz ancak prematürelerin biberonla beslenmesi, formül mamalar ile beslenmesi gündeme gelebiliyor. Enfeksiyonlara açık olduklarından günlük cilt temizlikleri çok önemli.

Prematüre bebeklerin vücut ısısı hipotermiye yatkın olduğundan kolay üşürler. Bu nedenle prematürelerin vücut ısısını sağlamak, ortalama 24 - 25 derece bir oda ısısını oluşturmak da evde prematüre bebek bakımı için önemli noktalardan biridir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat