Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evde prematüre bebek bakımı ile ilgili nelere dikkat edelim?

2,903
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Evde prematüre bebek bakımı ile ilgili nelere dikkat edelim?

Prematüre bebek bakımında öncelikli olarak beslenme çok önemlidir. Beslenmede hem bebeğin kilo alması sağlanmalı, hem de bebeğin aşırı kilo almasını da engellemek gerekir. Çünkü prematüre bebekler aynı zamanda aşırı kilo alımına da eğilimlidir. Bazen aileler de bebek prematüre olduğu için aşırı besleme eğiliminde olabiliyor. Ancak bebeğin aşırı beslenmesi, çocuğun ileri yaşlarında damar sertliği, şeker veya kalp hastalığı risklerini artırıyor. Bu nedenle beslenmede dengenin korunması gerekir.

Prematüre bebekler enfeksiyonlara çok yatkın olduğundan, onları enfeksiyonlardan da korumak gerekir. Prematüre bebekleri kalabalık ortamlara sokmamak, okul çağındaki çocuklarla temasını mümkün olduğunda aza indirmek gerekir. Bebeğin aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerle temas ettirilmemesi gerekir. Bir diğer enfeksiyondan koruma yöntemi ise, bebekle temas eden her bireyin, ellerini sık sık yıkamasıdır. Bebekle temas eden herkesin her temastan önce ellerini yıkaması önemlidir. Ancak burada da bir denge vardır. Bebek için aşırı koruyuculuk da bebeğin cilt florasının oluşmasına olumsuz etki edebilir.  Cilt florasının oluşması için yararlı mikroorganizmaların bebeğin vücudunda, sindirim sisteminde bulunması gerekiyor. Özellikle anne ile tensel temas çok önemlidir. Bu anlamda bebeğin annesi ile tensel teması kesinlikle kesintiye uğratılmamalı, bebek annesinin yanında olmalı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat