Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evde normal doğum yapılabilir mi?

9,502
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama

Evde normal doğum yapılabilir mi?

Tıp dünyası evde doğumu tavsiye etmez. Evde doğum sırasında pek çok problem meydana gelebilir. İmkansızlıklar nedeniyle aseptik bir ortam yakalanamayabilir. Tıbbi teçhizatın eksik olması sorun yaratabilir. Anne ve bebeğin sağlığı ciddi anlamda riske girer. Bu nedenle evde doğum önerilmez. 

Bazen evden çıkıp hastaneye yetişmek mümkün olmayabilir. Bazı doğumlar evden çıkmaya fırsat vermeyecek şekilde çok hızlı gerçekleşebilir. Özellikle çoklu doğum yapan anne adaylarında bu sık rastlanan bir durumdur. Ancak evde doğum gerçekleşse dahi mutlaka hastaneye gelip muayene olmakta fayda var. Bebek ve anne kontrolden geçirilmeli ve tetanos aşıları yapılmalıdır. 

Gerekli durumlarda tıbbi tedbirler alınmalı, tedaviye başlanmalıdır. Bebek son derece sağlıklı bir şekilde dünyaya gelse bile, sonradan ortaya çıkacak durumlar için öncesinde tedbir almak hayati önem taşımaktadır. Annelerin ve hasta yakınlarının bu önemli konuyu ihmal etmemeleri ve doğumdan sonra kontroller için hastaneye gelmelerini şiddetle önermekteyiz.

Özetle evde doğum gerçekleştirilse bile mutlaka hastaneye gidilmeli, bebeğin veya annenin sağlığını tehlikeye sokacak her türlü durum için tedbir alınmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat