Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evde bebek bakımı eğitimi nasıl verilir?

2,435
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Evde bebek bakımı eğitimi nasıl verilir?

9 ay boyunca sabırsızlıkla ve heyecanla beklenen bebek dünyaya geldiğinde anne ve baba çok mutlu olur. Doğumdan sonra bebek bakımı hastanede uzman hemşireler tarafından yapıldığı için anne ve baba kendilerini emin ellerde güvenli ve mutlu hisseder. Asıl endişe taburcu olduktan sonra başlar.

Anne ve baba bebeklerini alıp evlerine geçtiklerinde bebek bakımı konusunda zorluklarla karşılaşabilir. Özellikle çiftin ilk bebeği ise bebek bakımını öğrenmeleri kendileri için sıkıntılı bir süreç olabilir. Bebeğin nasıl emzirileceğini, nasıl altının değiştirileceğini, bebeğin nasıl yıkanacağını hatta bebeğin nasıl tutulması gerektiğini öğrenmek anne ve babanın zamanını alır. Hatta ilk zamanlarda anne ve baba bunları bilmediği için zor anlar da yaşayabilir. Özellikle anne bu süreçte ruhsal açıdan çok yıpranabilir.

Günümüzde annelere bebek bakımının püf noktalarının öğretildiği eğitimler var. Evde bebek bakımı eğitimi annenin bebek bakımı ile ilgili yaşayabileceği zorlukları, korkuları ve acemilikleri neredeyse tamamen ortadan kaldırır.

Annelere yönelik evde bebek bakımı eğitimlerinde amaç, annenin uzman hemşirelerden bebeğine ev ortamında bakmayı öğrenmesi, bebeği ile uyumlu bir ilişki geliştirmesinin sağlanmasıdır. Böylelikle anne eğitimi aldıktan sonra kendinin ve bebeğinin bakımını en sağlıklı şekilde yapabilir.

Bebek bakımı eğitimleri şu konuları kapsar:

- Anne beslenmesi
- Annenin hijyen ve bakımı
- Emzirme teknikleri
- Süt sağma ve saklama koşulları eğitimi
- Bebek ve anne sağlığı ile ilgili temel sağlık eğitimi
- Bebek beslenmesi
- Bebek hijyeni
- Bebeğe banyo yaptırma teknikleri
- Bebeğin alt bakımı
- Bebeğin gazını çıkarma teknikleri
- Bebek için sağlıklı uyku ve yatış pozisyonları eğitimi
 
Eğitimlerde, bebek bakımı ile ilgili sözel olarak verilen bilgilerin kalıcı olması amacıyla bebek yıkama, alt değiştirme, emzirme ve gaz çıkarma teknikleri gibi konularda uygulamalar da yaptırılır. Eğitim süresi boyunca annenin aklına takılan sorular da yanıtlanarak bebek bakımıyla ilgili her şeyi bilmesi sağlanır.

Eğitim yaklaşık 2 sat sürer ve anne, bebek bakımı eğitimi sonrasında bebeğinin bakımı ile ilgili tüm endişe ve aklındaki sorulardan kurtulmuş olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat