Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eski Türklerin nasıl bir kültürü vardı?

3,259
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Eski Türklerin nasıl bir kültürü vardı?

Eski Türklerin kültürü bozkır kültürüne dayanıyordu. Macaristan'dan Kore'ye kadar uzanan geniş Avrasya coğrafyasında 3 ana kuşak üzerine kuruluydu. 

Türk kültürleri
- Kuzey'de Tayga adı verilen orman kültürü
- Bozkır kültürü
- Güney'de çöl ve vahaları olduğu yerde kurulan şehir (vaha) kültürü

Ancak Türk tarihi bilim aleminde bu bozkır kültürü (steppe culture) olarak tanınmıştır. Bu, şunu göstermektedir. Eski Türk kültürü at ve demirciliğe dayanan ve bunlarla gelişen bir kültürdür. Sosyolojik olarak da özellikle aile tipi açısından bakıldığında kadının da mirastan pay hakkının olduğu, toplumda önemli bir yerinin bulunduğu bir kültür türüdür. Bunun üzerine yükselmiştir. At sayesinde sürat fikri gelişip uzun mesafeler kat edilebilmiş, bütün dünyaya yayılabilmişlerdir. 

Aynı zamanda kültürler arasında geçiş de sağlanmıştır. Örneğin Türkler sayesinde Avrupa kültürü Doğu'ya, Uzakdoğu kültürü de Batı'ya taşınmıştır. 

Dünyadaki en kaliteli demir Altay dağlarının kuzeyinde, en eski Türk anayurdunda üretildiği için buradan Çin'e, Hindistan'a ve diğer ülkelere ihraç edilmiştir. En önemlisi, Türkler demir sayesinde çok sağlam bir kültür kurabilmişlerdir.

Türklerde aynı zamanda başka kültürlerde olmayan bir sosyal yapı bulunur. Türklerde büyükten küçüğe olmak üzere aile, boy ve bodun sistemi vardır. Aile, toplumun en küçük sistemini, çekirdeğini oluşturur. Ardından boy sistemi gelir. Toplumu nesilden nesile taşıyan sistemdir. Bunun da ilerisinde boylar birliğine de bodun denilir.  

Türklerde en yüksek teşkilatlı, organize Türk kültürüne dayalı sosyal yapı ise devletti ve devletin karşılığı da kaynaklarda il ya da el olarak geçer. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat