Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eski Türklerde aile yapısı nasıldı?

4,717
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Eski Türklerde aile yapısı nasıldı?

Eski Türklerde aile yapısı toplumun çekirdeğiydi. Toplumun iki temel unsuru vardı. Biri aile, diğeri orduydu. Eski Türk ailelerine Oguş deniyordu. Ne çok geniş ne de çok dar bir aile yapısı vardı. Aile reisinin de mutlak hakimiyeti yoktu. Oğuşlarda en önemli konu kadının hem mirastan pay hakkının olması, hem de aile yönetiminde toplumsal hayatta oynadığı üstün roldür. 

Eski Türk ailesi Eski Yunan'dan, Çin'den ve Arap toplumlarından farklıydı. Toplumsal aile yapısında kadın erkek ilişkileri, kadın ve erkeğin hakları dengeli bir şekilde gelişmiştir. Evin erkeğinin üstünlüğü kaynaklarda görülse de, daha çok karşılıklı aile dayanışması ile birlikte ailenin toplumda çok sağlam bir çekirdek yapıya dayandığını gerek İslam kaynakları, gerekse Çin kaynakları söylemektedir. 

Eski Türk aile yapısı pek çok kültüre de etki etmiştir. Türk ailesinin sağlamlığı sayesinde Türk devletleri de sağlam olmuş, uzun asırlar yok olmadan yaşayabilmişlerdir. Türkler varlıklarını toplumun çekirdeği olan aile yapısının sağlamlığına borçludur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat