Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eser üzerinde hak iddia edebilmek için tescil ettirmem şart mı?

848
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Eser üzerinde hak iddia edebilmek için tescil ettirmem şart mı?

Edebiyat, film, müzik eserleri gibi bir takım eserlerin zorunlu olarak tescil edilmesi gerekir. Bunun nedenlerinin başında hem hak sahibi ispatı, hem de bir takım vergilendirmelerin yapılabilmesi gelir. Saydığımız fikir ve sanat eserleri bakımından zorunlu olmayan bir tescil sistemi de söz konusudur. 


Eserde, eser sahibi yani hak sahibinin hususiyetini taşıyan unsurlar varsa, eser alenileşmişse tescil ettirmek zorunlu değildir. 

Tescili gerçekleşmemiş bir fikir ve sanat eserinin hak sahipliğini ispatı bakımından zorluklar yaşanabilir. Bunlar da maddi ve manevi hakların ileri sürülmesi açısından bir takım zorunlulukların engellenmesine neden olur.

Örneğin, eser sahibi adını kullanmayarak bir fikir ve sanat eseri yaratmışsa, bunu da herhangi bir şekilde tescil ettirmemişse hak sahipliğini ileri sürerken bir takım sıkıntılar yaşanabilir. Bu durumlarda dava açılırken de özellikle nitelendirme bakımından, hak sahipliğinin belirlenmesi açısından önemli hususlardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat