Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erken ergenlik tedavisinin yan etkileri var mı?

8,900
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erken ergenlik tedavisinin yan etkileri var mı?

Erken ergenlikte doğal sürece müdahale etmemek açısından erken ergenlik tanısının doğru konulması gerekir. Çünkü çoğu zaman erken ergenlik zannedilen konu ergenliğin başlangıç belirtileri oluyor ki, bu 3 - 4 yıl devam eden bir süreç olduğundan ergenliğin zirve belirtileri asıl olarak 3 - 4 yıl sonunda geliyor. 

Hormonal dengesizlikler gibi nedenlere bağlı olarak çocuğa gerçek bir erken ergenlik tanısı konmuşsa, bu durumda tedavi yapılır. Yapılan tedaviler zaten patolojik bir süreci ortadan kaldırdığı için yan etkiler oluştuğu zaman da bunlar kabul edilebilir. Çünkü ortadan bir hastalık durumu yok edilecektir. 

Erken ergenlik tedavisinde ciddi yan etkiler oluşmamakla birlikte, hormonal tedaviler sonucunda çocuğun gereğinden fazla hızlı bir şekilde gelişmesi engellenir. 

Bir önemli yan etki ise çocuğun bundan psikolojik olarak etkilenmesidir. Bu nedenle erken ergenlik tanısının konulmasında çok hassas olunması gerekiyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat