Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erken ergenlik neden olur?

1,949
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erken ergenlik neden olur?

Erken ergenliğin bugüne kadar bildiğimiz kadarıyla, çoğu zaman belli başlı bir nedeni bulunmuyor.  Tabii ki bazı durumlarda çok ciddi hormonal dengesizlikler, bazı kalıtsal hastalıklar veya enfeksiyonlar ergenlik dönemine erken girilmesine neden olabilir. Ancak çoğu zaman kesin bir etken bulunmuyor. 

Kız çocukta 8 yaşından önce, erkek çocukta ise 9 yaşında önce ergenliğe giriş belirtilerinin görülmesi durumunda öncelikle çocuk hastalıkları uzmanına başvurmak gerekiyor. Çocuk hastalıkları uzmanı ilk muayenesini yaptıktan sonra bunun gerçek bir ergenlik dönemine giriş belirtisi olmadığını veya bu belirtilerin normal olduğunu söyleyebilir veya gerekiyorsa çocuk endokrinoloji uzmanına yönlendirebilir. 

Hormonal ölçümler sonucunda herhangi bir sorun bulunmazsa bunun belli başlı bir nedene değil, basit bir nedene bağlı olduğu söylenebilir. Gerekirse de bazı tedavilerden faydalanılabilinir. 

Bununla birlikte, erken ergenlik döneminin şüphelenilen bazı şeyleri vardır. Günümüzde özellikle plastik sanayisinde kullanılan kimyasal bazı maddelerin çocuklarda hormonal dönüşümü artırarak ergenliğe girişi hızlandırıp hızlandırmadığına dair bazı çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle de kız çocuklarında fazla kilo erken ergenliğe girişin bilinen nedenlerinden sadece biri olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat