Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erken ergenlik ne zaman başlar?

1,642
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erken ergenlik ne zaman başlar?

Erken ergenliği tanımlayacak olursak eğer, ergenlik dönemi belirtilerinin kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce başlamasına erken ergenlik diyebiliriz. 

Ergenlik döneminin ilk belirtileri başladıktan sonra zirve belirti dediğimiz, kız çocuklarında âdet kanamasının başlaması, erkek çocuklarında ise ses kalınlaşması gibi belirtilerin ortaya çıkması arasında yaklaşık olarak 3, bazen de 4 sene var. Böylece kız çocuklarında ortalama olarak 12,5 yaşında ilk âdet kanamasının görüldüğünü, erkek çocuklarda da yaklaşık veya biraz daha geç ses kalınlaşması olduğunu söyleyecek olursak, o zaman erken ergenlik diyebilmek için bu zirve belirtilerden 3 veya 4 yıl geriye gitmek gerekir. Bu zirve belirtilerden 3 - 4 yıl geriye gittiğimiz zaman erken ergenlik tanımlaması ile karşılaşıyoruz. Kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında 9 yaşı sınır olarak alıyoruz ve şüphelendiğimiz her durumda mutlaka onları çocuk doktoruna götürüp erken ergenlik belirtileri var mı yok mu diyerek kontrol edilmesini sağlıyoruz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat