Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erken ergenlik ne anlama gelir?

844
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erken ergenlik ne anlama gelir?

Ergenlik dönemi belirtilerinin kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce başlamasına erken ergenlik denir. Ergenlik aslında üreme potansiyelini kazanma dönemi ile çocukluk dönemi arasındaki bir dönemdir ve kız çocukları ile erkek çocuklarında kendine özgü bazı belirtileri vardır.

Günümüzde ergenlik belirtilerinin ilk görülme yaşı biraz daha aşağı çekilmiş olsa dahi yine de kız çocuklarında 8, bazen de 7 yaşını sınır olarak kabul etmek lazım. Ergenlik belirtileri bu dönemden önce başlamışsa öncelikle çocuk hastalıkları uzmanına, gerekirse de çocuk endokrin hastalıkları uzmanına başvurup onlardan görüş istemekte fayda vardır. 

Özellikle annelerin çocuklarda ergenlik konusunda çok hassas olduklarını, en ufak bir belirtide acaba çocuğum ergenliğe mi giriyor diyerek doktora koştuklarını görüyoruz. Her ergenlik döneminin hem kız hem de erkek çocukta kendine özgü bazı belirtileri bulunuyor.  Bunlardan da zaten diğer videolarda bahsedeceğiz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat