Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erken doğum ile bebek ölümleri arasında nasıl bir ilişki var?

708
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Erken doğum ile bebek ölümleri arasında nasıl bir ilişki var?

Erken doğum ile bebek ölümleri arasındaki en önemli ilişki gebeliğin haftasına bağlı olarak ortaya çıkan ilişkidir. Örneğin 24. haftadan önce doğan bebeklerde yaşama olasılığının çok düşük olduğu bilinir. İleriki haftalarda erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde ise hayatta kalma olasılığı çok daha yüksektir. 

Gebeliğin 26. haftasından sonra erken doğumla anne karnından alınan bebeklerin %50'si yasarken, 28. haftadan sonra doğan bebeklerin %10 ölme olasılığı vardır. 34. haftadan sonra erken doğum yoluyla dünyaya gelen bebeklerin hemen hepsi hayatta kalmaktadır.

Erken doğumun yaşanma sebebi eğer bebekten kaynaklanıyorsa hastalığın türüne bakılarak bebeğin yasam şansı değişir. Örneğin, bebeğe bağlı birtakım genetik ya da anatomik hastalıklar mevcutsa; bebekte doğuştan bir sakatlık, kalp hastalığı, anne karnında oksijensiz kalma ya da gelişim geriliği gibi sebeplerden dolayı erken doğum kararı alınmışsa hastalığın türüne bağlı olarak bebeğin yasam şansı değişir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat