Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erken doğan bebeklere hangi kontroller yapılır?

22,880
kez izlendi
Puan: 4.31 / 5
Detaylı Açıklama

Erken doğan bebeklere hangi kontroller yapılır?

Erken doğan bebeklerde, diğer bebeklerden farklı olarak yapılacak testler vardır. Bu testlerden en önemlileri duyu organlarına uygulanan testlerdir.

Erken doğan bebeklere uygulanan testlerden biri göze uygulanan testtir. Otuz iki haftasını bitiren veya doğumdan sonraki ilk altı haftasını geçirmiş ama henüz daha otuz iki haftalık olmamış bebeklere ilk göz muayenesi yapılır. Sonrasında da belli aralıklarla tekrarlanmaya devam eder. Bu test, bebeğin görüp görmediğini anlamak için değil, bebeğin göz arkasındaki damarlarının normal gelişip gelişmediğini anlamak için yapılır.

Erken doğan bebekler taburcu olmaya yaklaştıklarında işitme testleri yapılır. 25-26 haftalıkken doğmuş bebeklerde, bebek altı aylık olunca testin tekrarlanmasında fayda vardır.

Duyu organlarının gittiği merkez beyin. Erken doğan bebeklerin beyinlerinin gelişimsel takipleri düzenli olarak yapılmalıdır. Gelişimsel ve nörolojik takiplerde bebek, düzeltilmiş yaşına göre davranmıyor ise ileri beyin ve nörolojik takiplerinin mutlaka yapılması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat