Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erken doğan bebeğin evdeki bakımında nelere dikkat edilmeli?

23,358
kez izlendi
Puan: 3.90 / 5
Detaylı Açıklama

Erken doğan bebeğin evdeki bakımında nelere dikkat edilmeli?

Prematüre doğmuş bir bebeğe evde bakılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bebeğin yeterli beslenmesine dikkat etmektir çünkü bebek taburcu olduğunda emme kabiliyeti oldukça sınırlıdır. Örneğin iki kiloluk bir bebek her seferinde en az 30-40 mililitre mama ya da sağılmış anne sütü alabiliyorsa, 15-20 dakika annesini emebiliyor ve emdikten sonra annesinin göğsünü yumuşatabiliyorsa yeterince besleniyor demektir.

Erken doğan bebek dışarıdan gelen virüs enfeksiyonlarına maruz kalmamalıdır çünkü bazı virüs enfeksiyonları bu bebeklerin solunum duraklarını arttırabilmektedir. Bu yüzden nezle ya da grip olan kişiler bebeğe yaklaştırılmamalıdır.

İleri derecede erken doğmuş prematüre bebeklere kış aylarında özel bir aşı yapılabilir. Kalbi ile ilgili bir problemi varsa doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Bebek taburcu olduktan sonra genellikle haftalık kontrollerle kiloları, büyüme hızları, sağlık durumları kontrol edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat