Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erkeklerde kısırlıktan nasıl emin olunur?

29,450
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Detaylı Açıklama

Erkeklerde kısırlıktan nasıl emin olunur?

Normalde bir çift 1 yıl boyunca gebe kalamaz ise o zaman kısırlık tetkiklerine başlıyoruz. Bu kadın erkek için böyledir. Eğer birtakım farklı kavramlar varsa 1 yılı beklemiyoruz.

Erkekler için olanları saymaya çalışırsak; eğer erkek geçmişte, özellikle buluğ çağında, ergenlik çağında bir enfeksiyon geçirmişse, enfeksiyon geçirmişse, küçükken geçirdiği bir fıtık gibi veya bir kripdorşidizm, yani testislerin yukarıda kalması gibi hastalıktan dolayı ameliyat geçirmişse, yakın zamanda geçirdiği bir kanser varsa ve buna bağlı tedavi görmüşse ya da hali hazırda ciddi başka bir medikal hastalığı varsa spermlerinde sorun olabilir.

Romatizmal hastalık, böbrek hastalığı veya herhangi bir hastalık ve buna bağlı ilaç kullanıyorsa ve testis dediğimiz erkek yumurtalıklarının travması söz konusuysa, enfeksiyonu geçirilmiş bir bel soğukluğu veya diğer başka bir enfeksiyon varsa, çok sigara içiyorsa, çok alkol kullanıyorsa yine spermde sorun çıkabilir.

Endokrin bozukluk dediğimiz bozukluklar varsa yani jinekomasti dediğimiz erkekte göğüslerinde büyüme varsa, tüylenme bozukluğu varsa; tüysüzse, vücut şeklinde bir anormallik varsa, genetik kusur varsa mutlaka doktora daha önce başvurması lazım. Bütün bunlar erkeğin biraz daha dikkat etmesi gereken koşullar diyelim.

Bunların dışında herhangi bir risk faktörü olmayan bir erkekte de rahatlıkla hiç sperm çıkmayabilir, onun için onu anlaması imkânsızdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat