Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erkeklerde kısırlık hangi sebeplerden olur?

44,461
kez izlendi
Puan: 3.82 / 5
Detaylı Açıklama

Erkeklerde kısırlık hangi sebeplerden olur?

Erkeklerde kısırlık nedenleri
- Genetik nedenler
- Penis şekil bozuklukları
- İnmemiş testis
- Hormon bozuklukları
- Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
- Varikosel 
- Çevresel faktörler

Erkeklerde kısırlığın nedenleri arasında bulunan genetik faktörleri biraz açacak olursak, hastanın annesinden babasından aldığı genetik sorunlar kendisinde de devam etmektedir. Bunlar Kallman ve Klinefelter sendromları ya da Y kromozomundaki eksikliklerden dolayı sperm ogenez bozulabilir ya da spermin hiç olmamasına sebep olabilir. Penis şekil bozukluklarında genelde hipospadias'ten bahsedilebilir. Bu hastalarımızda spermler, vajen içerisine ya da rahime kadar ulaştırılamamaktadır. 

Çocuklarda sık görülen inmemiş testisler sperm ogenezini bozmaktadır. Bunlar karın içerisinde ya da kasık kanalında kaldıkları sürece sperm ogenez bozulmakta ya da hiç olmamaktadır. Bu hastaların genelde 1,5- 2 yaşına kadar inmemiş testislerini torbalarının içerisinde indirmekte yarar vardır. 

Hastalarımızdaki hormon bozuklukları gerekli hormonların eksik ya da fazlalıklarına göre tedavi edilebilmektedir. Hormon eksikliği varsa, hastalara enjeksiyon şekilde hormonlar verilerek sperm ogenez başlamakta ve erkeklik hormonu üretilebilmektedir. Süt hormonu gibi hormonlarda fazlalık varsa bunlar da tıbbi tedavilerle ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Hastalar cerrahi ya da medikal tedavilerden yarar görebilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sperm kanalında yapışıklıklara ya da tıkanıklıklara sebep olabilmektedir. Bunun sonucu olarak hücre üretimi olmasına rağmen dışarıya canlı hücreler çıkmamaktadır. 

Bazı vücut geliştirme yöntemlerini uygulayan hastalarda kullandıkları ilaçlar androjen hormonları ya da kortizonlara bağlı olarak sperm ogenez devamlı ya da geçici süre ile bozulabilmektedir. Tüm bu sebepler erkeklerde kısırlığı sebep olabilir ancak bunların tedavisi her zaman için mümkündür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat