Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erkeklerde kısırlığın nedeninin belirlenemediği durumlar nelerdir?

11,214
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama

Erkeklerde kısırlığın nedeninin belirlenemediği durumlar nelerdir?

Kısır erkeklerin yaklaşık % 10'unun menisinde hiç sperm yoktur, ejekulatlarda. % 90 civarındaysa sperm vardır. Az bir sperm bile olsa bu bizim için yeterlidir. Böylece eşlerine uygulanacak mikroenjeksiyon yöntemi sonucunda eşler rahatlıkla, özellikle de yaşları gençse gebe kalabilirler.

Eğer menide hiç sperm yoksa buna azospermi diyoruz. Bunun da sebebi ikiye ayrılır. Birinci grupta sperm üretimi hiç yoktur ki bunların hiçbir çaresi yoktur. Bunlara tek çare eğer hiç sperm üretimi yoksa testislerinde mutlaka donör siklus dediğimiz başka bir erkekten sperm almak lazım, bu da ülkemizde yasaktır.

İkinci olay ise erkekte sperm üretimi vardır ama lokal yani sadece belli yerlerde vardır, azdır. Üçüncü olay ise erkekte sperm üretimi vardır ve hiç sorun yoktur fakat kanallar kapalıdır yukarı çıkamıyordur. En son sayılan 3. olay en kolayıdır. Bunlarda ameliyatla % 90 oranında sperm elde edilir. Ama sperm az ya da sadece belli bölgelerde sperm varsa bunlarda % 25 civarı, % 30 civarında sperm elde edilir.

Hiç sperm yoksa bu erkeklerin şansı söz konusu değildir. Özetle, bunlara tese denen bir sistemle yani testislerden sperm alımı operasyonu yapılır. Günümüzde artık bu operasyon mikotese denilen yani mikroskop altında yapılan bir yöntemle yapılır -ki bu daha başarılıdır-. Bu yöntemde sperm bulma oranı daha fazladır. En zor vakalar az üretim olan vakalardır ama bunlarda bile % 25 - 30 sperm bulma şansı vardır ameliyatla.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat