Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergenlikte diyet zararlı mı?

971
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergenlikte diyet zararlı mı?

Günümüzde kötü beslenme ve hareketsizliğe bağlı obezitenin görülme yaşının düşmesi ile birlikte diyet yapma yaşı da gittikçe düşmektedir. Özellikle kız çocukları vücut yapılarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle kendilerini arkadaşları veya medyada örnek gösterilen kişilerle kıyaslayıp bilinçsiz bir şekilde diyet yapmaya yönelmektedir. 

Ergenlik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda boy uzaması yavaşlayabilir veya durabilir. Büyüme gelişme, kas ve kemik sistemindeki yetersizlikler oluşabilmektedir. 

İyot yetersizliğine bağlı guatr, demir yetersizliğinde ise özellikle kız çocuklarda kansızlık görülebilir. Bazen kişiyi ölüme kadar götürebilen çok tehlikeli boyutlardaki anoreksiya nevroza veya blumia nevroza adı verilen, yemek yiyememe, aşırı zayıflama ile kendini gösteren beslenme bozuklukları da bu dönemde görülebilmektedir. 

Ergenlik dönemindeki çocukların kilo verme isteği ciddiye alınarak çocukların yanlış diyetlerle sağlıklarında ve vücut gelişimlerinde kalıcı hasarlar oluşmasına engel olunmalı, mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alınmalıdır. 

Aşırı kilolu olma hali olan obezite, hangi yaşta olursa olsun mutlaka diyetisyen yardımı ile tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat