Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ergenlikte diyet nasıl yapılır?

700
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ergenlikte diyet nasıl yapılır?

Çocukluktan yetişkinliğe geçişte, büyümenin en hızlı gerçekleştiği 12 - 18 yaş arası dönemi ergenlik dönemi olarak adlandırırız. Ergenlik döneminin vücuttaki en belirgin özelliği vücuttaki değişimlerdir. Bu değişime yaşam tarzı da eklenince beslenme çok ihmal edilen bir konu olur. Ergenlik döneminde obezite, ilerleyen yaşlarda metabolik sendrom için risk faktörüdür. Ancak ergenlik dönemindeki büyüme ve gelişme göz önünde bulundurularak düşük kalorili diyet önerilmemektedir. Yeterli ve dengeli beslenme baz alınarak, büyüme ve gelişmeyi engellemeyecek şekilde bir beslenme programı hazırlanmalıdır. 

Ergenlik çağında hızlı büyümeye paralel olarak vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğeleri miktarı da artar. Ergenlikte büyüme ve gelişme için biyolojik değeri yüksek olan proteinli besinler tüketilmelidir. 

Et, süt, yumurtanın yanı sıra artan enerji ihtiyacı için yüksek enerji kaynağı, aynı zamanda bitkisel protein içeren kuru baklagiller de beslenmede mutlaka bulundurulmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat